County Board Committees

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Chippewa County has several committee-type organizations that serve county citizens. 

County Board Standing Committees are comprised of elected County Board Supervisors as appointed by the County Board Chair.

Statutory Committees, Commissions, and Boards are comprised of both County Board Supervisors and county citizens and are appointed by the County Administrator.

Special Committees are appointed by the County Board Chair.

All committees, boards and commissions act as policy making bodies that determine the broad outlines and principles governing the administration of programs.

 

Standing Committees

Agriculture & Extension

* Matt Hartman, Chair
* Kari Ives, Vice-Chair
* Glen Sikorski
* Larry Willkom
* Annette Hunt

Economic Development

* Steve Gerrish, Chair
* Dean Gullickson, Vice-Chair
* Tom Thornton
* Jason Bergeron
* Kari Ives

Executive

* Anson Albarado, Chair
* Florian Skwierczynski, Vice-Chair
* Glen Sikorski
* Jared Zwiefelhofer
* Steve Gerrish

Facilities & Parks

* Florian Skwierczynski, Chair
* Jason Bergeron, Vice-Chair
* Leigh Darrow
* Larry Willkom
* Harold Steele

Highway

* Glen Sikorski, Chair
* Steve Gerrish, Vice-Chair
* Matt Hartman
* Chuck Hull
* Harold Steele

Legal & Law Enforcement

* Jared Zwiefelhofer, Chair
* Florian Skwierczynski, Vice-Chair
* Tom Thornton
* Leigh Darrow
* Kari Ives

Planning and Zoning

* Leigh Darrow, Chair
* Chuck Hull, Vice-Chair
* Annette Hunt
* Dean Gullickson
* Jason Bergeron


 

Statutory Commissions & Boards

ADRC Board

* Harold Steele, Chair
* Vern Weeks, Vice-Chair
* John Spaeth

* David Alley
* Mary Quinlan
* Janet Mayer
* Glen Howell

Board of Adjustment

* Doug Mathews, Voting Member
* Roger McFarlane, Voting Member
* Jeff Bennesch, Voting Member
* VACANT, Voting Member
* Julie Geissler, Voting Member
* David McIlquham, Alternate
* Vacant, Alternate


County Traffic Safety
Commission

* Lt Mitch Gibson, Law
   Enforcement (Chair)
* Brian Kelley, Highway
   Commissioner (Vice-Chair)
* Dennis Brown, Traffic
   Safety Coordinator
* Jim Sherman, Corporation
   Council
* State Patrol Representative,
   Northwest Region
* Education Representative
* State Transportation Safety
   Representative
* Medical Representative

* WI DOT Highway Engineer
   Representative
* Population Center
   Representative

Criminal Justice
Collaborating Council
(CJCC)

* Steve Gibbs, Chair
* Larry Winter, Vice-Chair
* Jared Zwiefelhofer
* Frank Pascarella
* Jim Kowalczyk
* Curt Dutton
* Megan Popenhagen
* Melissa Christopherson
* Louie Eslinger
* Wade Newell
* John Manydeeds
* Karen Hepfler
* Robert Ferg
* Wendy Stelter
* Denise Shervey
* Geri Segal
* Cliff Wolderstorff
* Steve Norlander
* Robert Igarta
* Dr. Susan Wolfgram
* VACANT
* Sarah Ferber

Health & Human
Services Board

* Larry Willkom, Chair
* John Halbleib, Vice-Chair
* Tom Thornton
* Matt Hartman
* Anson Albarado
* Harold Steele
* Larry Marquardt
* Laura Isaacson, MD
* Nicole Rubenzer


Housing Authority Commission

* Florian Skwierczynski
* Art Klingenberg
* Greg Hoffman
* Robert Galetka

* Dave Jankoski

Indianhead Federated Library
System (IFLS) Board

* Marilyn Holte
* Chuck Hull

Land Conservation &
Forest Management Committee

* Dean Gullickson, Chair
* Glen Sikorski, Vice-Chair
* Larry Willkom
* Harold Steele
* Jared Zwiefelhofer

* James Pingel

Land Information Council

* Annette Hunt, Chair
* Bruce Hahoe, Jr.
* Marge Geissler
* Patty Schimmel
* Dennis Falkenberg
* Dennis Brown
* Doug Clary
* Sam Wenz
* Jean Krumenauer

Library Planning Committee

* Sharon Shepard
* Carrie Hoop
* Kim Korbel
* Virginia Roberts
* Susan Anderson
* Teri Ouimette
* Dennis Ferstenou
* Bob Hoekstra
* Deb Danielson
* Chuck Hull
* Dr. Jake Vergin
* Sue Larson
* John Thompson, Advisor
* Marilyn Holte, Advisor
* Jaclyn Sadler, Advisor

Local Emergency Planning
Committee (LEPC)

* John Anderson, Chair
* Chuck Daly, Vice-Chair
* Tom Thornton
* John Bowe
* Jerry Clark
* Chad Gudis
* Edward Mishefske
* Dennis Brown
* Marcy Trubshaw
* Bob Nelson
* Angela Weideman
* Brenda Nacke
* Ron Krueger
* Dena Clark

Lower Long Lake Protection
District Board

* Harold Steele

Nutrition Advisory Council

* Angie Walker, Chair
* Judie Fedie, Vice-Chair
* Betty Hable
* Judith Van Ert
* Mary Quinlan
* Judi Gunderman
* VACANT

Veterans Service
Commission

* LeRoy Jansky, Chair
* Phillip Sarazen, Vice-Chair
* Matt Hartman
* Annette Hunt
* Lyle Adrian

West Central WI Regional
Planning Commission


* Jason Bergeron
* Anson Albarado
* Steve Gerrish


 

 

Special Committees

ATV Advisory Committee

* Jared Zwiefelhofer
* Glen Sikorski
* Kevin Christorf
* Brian Kelley
* Mitch Gibson

* Mike Dahlby

Chippewa County Economic Development Corporation (CCEDC)

* Steve Gerrish
* Jennifer Lindstrom
* Lisa Bruhn
* Ryan Hartzell

Chippewa County
Tourism Council

* Dean Gullickson

Chippewa - Eau Claire   Metropolitan Planning
Organization (MPO)

* Jason Bergeron

Chippewa Valley Correctional Treatment Facility Community
Relations Board (Hi-View)

* Tom Thornton

Chippewa Valley
Innovation Center (CVIC)

* Steve Gerrish

Chippewa Valley Regional
Airport Commission

* Rick Bowe
* Scott Francis
* Chuck Hull

Chippewa Valley Technical
College (CVTC) Hearing &
Appointment Committee

* Anson Albarado

Community Foundation of Chippewa County Advisory Committee

* Harold Steele
* Dean Gullickson
* Larry Willkom

Court Security
Advisory Committee

* Kari Ives

Mississippi Valley Health
Services Commission


* Annette Hunt

Northern County
Legislative Consortium

* Matt Hartman

Northern Regional Trail Advisory Committee
(NoRTAC)

* Dean Gullickson, Member
* Vacant, Member
* Glen Sikorski, Alternate

* Vacant, Alternate

Northwest ITBEC

* Larry Willkom
PACE Wisconsin
Commission

*Steve Gerrish


Public Firearms Range
Advisory Committee

* Leigh Darrow
* Steve Gibbs
* Don Dukerschein
* Tom Krista
* Marty Brill
* Jerry Krista
* Larry Ritzinger
* Mitch Gibson

Stanley Correctional
Institution Community
Relations Board

* Tom Thornton

Tax Deeded Land Retention
and Sale Committee

* Anson Albarado, Chair
* Frank Pascarella
* Chuck Hull
* Jason Bergeron
* Dean Gullickson

West Cap

* Kari Ives

West Central County Board
Chair Consortium

* Anson Albarado

Woodland Enhanced Health
Services Commission (WEHSC)

* Annette Hunt

WI Counties Utility
Tax Association

* Larry Willkom